top of page

Kim jest obserwator społeczny?

Obserwatorzy społeczni obserwują przebieg głosowania i proces liczenia głosów w dniu wyborów. Kontrolują pracę obwodowej komisji wyborczej i przestrzegania przez nią procedur. Są delegowani przez organizacje społeczne.

Jak zostać obserwatorem społecznym?

Najłatwiejszym sposobem jest zgłoszenie się do ruchu Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Wystarczy wypełnić ankietę pod adresem: https://okw.info.pl/

Jakie zadania ma członek komisji wyborczej?

Członkowie obwodowych komisji wyborczych przeprowadzają głosowanie, czuwają nad przestrzeganiem prawa wyborczego. Po zamknięciu lokali wyborczych zliczają wyniki głosowania i przekazują je do PKW oraz podają do wiadomości publicznej.

Jakie dokumenty uprawniają do głosowania?

Wszędzie może to być paszport. W karjach, do których można wyjechać na podstawie dowodu osobistego, wystarczy dowód osobisty.

Kim jest mąż zaufania?

Obserwuje przebieg głosowania i liczenia głosów. Monitoruje pracę obwodowej komisji wyborczej, przestrzegania procedur. Jest delegowany przez komitet wyborczy partii/koalicji.

Jak zostać mężem zaufania?

Mężów zaufania zgłaszają komitety wyborcze, partie. Wejdź na stronę internetową partii, którą wspierasz, gdzie znajdziesz informację jak zostać jej mężem zaufania.

Ile czasu mają

członkowie komisji

na policzenie głosów?

W komisjach za granicą zdecydowanie za mało! To jedynie 24 godziny od zakończenia głosowania. To duży problem dla obwodów zagranicznych, gdyż są one znacznie większe niż obwody w Polsce.

Jak oddać ważny głos?

W kratce do głosowania muszą być dwie przecinające się linie np. X. Nie może to być tzw. "ptaszek" w kształcie litery V.

Czy jakaś partia ma program dla Polonii?

Weryfikujemy obecnie ofertę wyborczą skierowaną do Polaków mieszkających za granicą. Więcej szczegółów niebawem ...

Czy mogę głosować korespondencyjnie?

Niestety za granicą możesz jedynie zagłosować osobiście w lokalu wyborczym lub przez przedstawiciela.

Na ilu kandydatów mogę zagłosować?

Na kartach do głosowania są listy kandydatów, do sejmu - wybierasz tylko jedną osobę do senatu - wybierasz tylko jedną osobę

Czy muszę brać udział w referendum?

Nie musisz. Nie pobieraj karty do głosowania! Upewnij się przed podpisaniem się w spisie wyborców, że w pliku kart, który otrzymujesz, nie ma karty referendalnej.

Czy mogę podrzeć kartę

do głosowania?

Członkowie komisji mają z takimi kartami więcej pracy. Lepiej jest nie wziąć karty referendalnej, ale jeśli już przegapiliśmy ten moment, to lepiej jest porzucić kartę w lokalu wyborczym (absolutnie nie wrzucać jej do urny)

W jakich godzinach odbywa się głosowanie?

W godzinach od 7:00 do 21:00

Czy jeśli o 21 będę w kolejce do głosowania, to będę mógł zagłosować?

Lokal wyborczy zostanie zamknięty punktualnie o 21:00, ale wcześniej osoby, które przed 21 stanęły w kolejce powinny być do niego wpuszczone.

Ile partii bierze udział w wyborach?

Z okręgu 19 - Warszawa, na który głosują Polacy za granicą, startuje 6 partii, ale łącznie jest 7 komitetów wyborczych.

Od lewicy do prawicy. Kto jest gdzie ze swoim programem?

Układ sił politycznych

Jakie numery list mają komitety wyborcze?

Numery list wyborczych: 1. Bezpartyjni samorządowcy 2. Trzecia Droga 3. Lewica 4. PiS 5. Konfederacja 6. Koalicja Obywatelska 7. Polska jest jedna

bottom of page