top of page

Czym są demokratyczne wybory?Demokratyczne wybory to taki specjalny czas, kiedy wszyscy dorośli ludzie w kraju mają szansę głosować na osoby, które będą reprezentować ich interesy. Wybieramy na przykład prezydenta, posłów, senatorów, prezydentów miast, burmistrzów.

  1. Każdy głos jest równie ważny, niezależnie od tego, czy jesteś bogaty czy biedny, młody czy stary. To znaczy, że Twoje zdanie ma taką samą wartość jak zdanie innej osoby.

  2. Głosowanie jest tajne, co oznacza, że nikt nie może dowiedzieć się, na kogo zagłosowałeś. To pomaga uniknąć nacisków i pozostawić wybór tylko Tobie. Nikt nie może również oddać głosu w Twoim imieniu.

  3. Organizacja wyborów jest prowadzona przez uczciwe i neutralne osoby, które dbają o to, żeby wszystko odbywało się sprawiedliwie i zgodnie z zasadami demokracji.

  4. Jeśli chcesz możesz kontrolować działanie obwodowych komisji wyborczych w ramach Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Zapisy na stronie https://okw.info.pl/

  5. O wyborach mówi się, że są powszechne, co oznacza, że każdy kto jest dorosły i ma polskie obywatelstwo, ma prawo wziąć w nich udział. Wybory odbywają się regularnie, na przykład co kilka lat, aby dać szansę na zmianę rządzących, jeśli ludzie tak zdecydują.

Głosowanie to bardzo ważny czas, ponieważ daje nam możliwość wpływania na decyzje w państwie, które z kolei wpływają na nasze prywatne życie. Dzięki demokratycznym wyborom ludzie mają kontrolę nad tym, jakie są zasady i jak działa Polska. To tak, jakbyśmy razem decydowali, co jest dla nas najlepsze.


Ludzie, którzy mówią, że polityka ich nie interesuje, muszą wiedzieć, że polityka jest wszędzie. Politycy decydują nie tylko o polityce zagranicznej, ale również o tym czego uczą się nasze dzieci, czy mamy dostęp do lekarza, który nie będzie się chować za tzw. "klauzulą sumienia", czy samorząd naszego miasta ma środki, z których może utrzymać komunikację publiczną itd.


Jeśli Ty nie zdecydujesz, kto będzie rządził Polską, zrobią to inni. Ufasz, że oni wiedzą lepiej czego Ty potrzebujesz? Wybory to przywilej, ale jednocześnie odpowiedzialność i obowiązek, przede wszystkich względem tych, którzy faktycznie jeszcze nie zagłosują - względem naszych dzieci.

Zagłosujmy. Naprawdę warto.


Autor: Bartosz RomanekAktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page