Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich
- Edytor (P.H.)
- 21. Mai
- 2 Min. Lesezeit

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Ponieważ żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50% głosów odbędzie się ponowne głosowanie, w którym udział weźmie dwóch najwyżej notowanych w pierwszym głosowaniu kandydatów: Rafał Trzaskowski kandydat Koalicji Obywatelskiej (otrzymał 31,36% głosów) i Karol Nawrocki (zebrał 29,54% poparcia) kandydat niezależny wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.
Z powodu dużego zainteresowania formalnościami z tym związanymi, odpowiadamy na najczęstsze pytania z tym związane:
Czy jeżeli zapisałem się do pierwszego głosowania to muszę się zapisywać jeszcze raz?
Nie. Zgłoszenie do spisu wyborców utworzonego przez konsula obowiązuje również na ewentualne drugie głosowanie
Czy dostanę powiadomienie mailowe o możliwości głosowania w drugiej turze?
Konsul nie ma obowiązku powiadamiać wyborców o ponownym głosowaniu. Wszelkie komunikaty i obwieszczenia można znaleźć na stronie właściwego konsulatu.
Co mam zrobić, jeśli jadę na wakacje w ciepłe kraje i nie będę mógł zagłosować w tym samym miejscu co w pierwszej turze?
W tej sytuacji można zmienić obwód głosowania dokładnie tak samo jak zapisując się do spisu wyborców przed pierwszym głosowaniem:
· online przez stronę ewybory.msz.gov.pl
· mailem, wysyłając skan odręcznie podpisanego wniosku na adres właściwego konsulatu, na którego obszarze właściwości terytorialnej będziemy głosować;
· pocztą, wysyłając oryginał wniosku;
· lub osobiście, przychodząc z wnioskiem do konsulatu.
Termin na dopisanie się do spisu wyborców u konsula przed ponownym głosowaniam mija 27 maja.
Alternatywnie, możemy złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. O zaświadczenie możemy wnioskować do dnia 29 maja.
W pierwszym głosowaniu byłem na delegacji za granicą i zgłosiłem się do spisu w obwodzie zagranicznym, czy po powrocie muszę coś zrobić, żeby zagłosować w domu?
Tak, należy ponownie zmienić obwód głosowania, ponieważ wcześniejsze zgłoszenie zmiany miejsca głosowania automatycznie obejmuje obie tury. Można to zmienić:
· Online przez gov.pl
· Za pomocą aplikacji m-obywatel
· Osobiście w urzędzie gminy właściwym dla miejsca, gdzie chcesz głosować
Trzeba to zrobić do dnia 29 maja.
Jestem kierowcą i nie wiem, gdzie będę przebywał w dniu głosowania. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
W takim przypadku, konieczne jest pobranie zaświadczenia z dowolnego urzędu gminy w Polsce lub konsulatu. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej komisji w kraju i za granicą. Wniosek można składać do 29 maja.
Jeśli na pierwszą turę pobierałeś zaświadczenie o prawie do głosowania, to masz już dokument uprawniający do głosowania także w drugiej turze. Uważaj, aby go nie zgubić – drugi egzemplarz nie zostanie wydany!
Comentarios